En Hatavej, mlada zvezda filma "Princezin dnevnik", koja je glumila i u filmu "Planina Broukbek", igra Endi, studentkinju novinarstva, koja veruje da može da promeni svet kada ode u veliki grad. Endi je, po Frankelovim rečima, "u fazi u kojoj smo svi mi bili kada smo dobili prvi posao i otkrili kakav je stvaran svet - suočimo se s moralnim dilemama o kojima nikada nismo razmišljali i saznamo nešto o sebi". Hatavejeva dodaje: "Ako ste prešli 21. godinu, verovatno ste imali neka od Endinih iskustava."
U izvrnutoj estetici njujorške modne scene neko Endinog stasa se ističe. "Ona nema manekensku liniju, što je važna odlika ovog lika", kaže Frankel. Hatavejeva je liku donela dostojanstvo i duhovitost. "En je duhovita i neke stvari će uraditi na način na koji to neće mnogi glumci." Stripova kaže: "Miranda upoznaje Endi na kraju dugog niza razočaranja s drugim asistentkinjama. Endi dolazi s neverovatnim rezimeom i Miranda odlučuje da rizikuje s njom zato što se ne uklapa u kalup tipičnog zaposlenog u njenom časopisu."
Prvi put Miranda, poznata po svojoj nepredvidljivosti, zapošljava "pametnu, debelu devojku" umesto "elegantnog, vitkog, razočaravajućeg" tipa koji je obično prati. Stenli Tuči ("Terminal") glumi Mirandinu desnu ruku - Najdžela, koji kao i svi u "Runway"-u zavisi od njenog raspoloženja. Najdžel je užasnut kada prvi put vidi Endi, jer njena kosa, odeća i cipele – sve je potpuno pogrešno. "Malo je reći da je snob", kaže Tuči. Ipak, Najdžel i Endi postaju prijatelji.
"Endi počinje kao snažan, razuman karakter, a kako priča napreduje, postaje sve više zaokupljena uspehom", kaže Hatavejeva. "Gleda samo svoj posao i kako da ga radi dobro." Kada padne pod Mirandinu kontrolu, Endi vidi svoju šeficu kao ženu zmaja, koja je opsednuta karijerom, kaže Hatavejeva. "Miranda je hladna, nema osećanja i bitna joj je samo jedna stvar - njen posao." Međutim, kada joj vreme i iskustvo u Mirandinom svetu otvore oči, Endi počinje da vidi svoju šeficu u sasvim drugom svetlu. "Endi uči od Mirande kako se bezobzirno juri za uspehom", kaže Hatavejeva. "Ona je uči kako da postane najbolja."
Endin momak Nejt (Adrijan Grenijer) konstantno je podseća na to da njen novi položaj nije uvek u skladu s njenim sistemom vrednosti. "Njega svet mode, novac i moć nisu zaveli", kaže Grenijer. Iako je film smešten u svet mode, Endin i Mirandin odnos ima univerzalnu temu o mladoj osobi koja pokušava da pronađe svoj put. Hatavejeva kaže: "Kako se menja, ona shvata da je važno ne posvetiti se samo uspehu, već uspeti na svoj način i pod sopstvenim uslovima."
Ovaj film pojavljuje se u vreme pojačanog interesovanja za modnu scenu. "Moda je sada svima interesantna", kaže producent Vendi Finerman. "Nove kolekcije iz Pariza mogu se videti na Internetu samo nekoliko sati po prvom prikazivanju. Onda ih kopiraju širom sveta."
"Ljudi vole modu", kaže Stripova. "Vole da je gledaju u časopisima, na fotografijama s revija, svuda. Međutim, jako je interesantno pogledati u taj svet i videti kakav je to posao, kao i gde je zabava i gde sve to prestaje." Oni koji su deo tog sveta nemaju iluzija o tome šta rade. "Modna lepota" zahteva ne samo viziju već i puno ambicije. "Ovaj film ne sudi svetu mode", kaže scenarista Alin Broš Mekena, "samo smo se trudili da ga prikažemo realistično."


10/11/2009, 18:02
super film, meni se bas dja :))
11/11/2009, 13:19
I meni se svidja film, simpatican je skroz :) Bas je razbibriga :)